Може здатися, що «Айвенго» Вальтера Скотта – це звичайні пригоди, книга про славних лицарів, прекрасних дам і підступних розбійників. Але це один з перших історичних романів. І якщо дивитися не тільки на пригодницьку сторону твору, то можна почерпнути і чимало відомостей про епоху Середньовіччя.
Вальтер Скотт підписав свій роман ім’ям «Уеверлі», на що у нього були свої цікаві причини. Він хотів, щоб наступний твір конкурував з даним, як автор з автором, але потім видавець відрадив його від цієї затії. А в передмові від автора так і залишилося вигадане ім’я.
Вальтер Скотт був небайдужий до історії своєї країни, до того, як і з чого склалася психологія його країни. У книзі гостро поставлено питання національного гноблення. Це питання нагадує про себе і сьогодні. Комусь по праву народження почесті і слава, а комусь призначені вічні гоніння. Хоча далеко не всі з принижених погані і підлі, і не всі з піднесених чесні і благородні.
Письменникові дуже добре вдалося прокреслити дві схожі і різні лінії в образах Ровени і Ревеки. Обидві втілюють собою гордість і красу, але одна з них – представник вищого стану, а інша – нижчого.
Події, що описуються в романі, приурочені до битви при Гастінгсі, результатом якої стало підкорення саксів норманами. Це можна простежити не тільки у відкритій ворожнечі, у словах і вчинках, а й у такій деталі, як, наприклад, наступний факт: для позначення домашньої худоби використовуються назви на англо-саксонській мові, а для позначення страв, які готуються з цієї худоби, використовуються назви і терміни, запозичені з французької мови, тобто мови, ближчої норманам.
Книга точно не залишить байдужими любителів пригод: лицарські турніри, палацові інтриги, королі і дворяни, замки і їх підземелля, хрестові походи, викрадення, шляхетні лицарі і прекрасні дами. Не можу не відзначити такого персонажа, як придворного блазня Вамбу. Це образ і символ слуги, безроздільно відданого своєму господареві. І, звісно ж, у книзі «Айвенго» присутня тема любові.
Ще необхідно відзначити одного з головних героїв – «Чорного ледаря». Під таким ім’ям автор представляє нам короля країни Річарда I. Це теж не може не дивувати.
У висновку хочу сказати, що цей роман свого часу пробудив романтичний інтерес до Середньовіччя. Твір однозначно має літературну та історичну цінність, тому послухати аудіокнигу «Айвенго» варто обов’язково.