Герберт Веллс Машина часу Аудіокнига
Аудіокниги

Герберт Веллс – Машина часу (Аудіокнига)

«Машина часу» Герберта Веллса – це один з найбільш значущих романів в історії фантастичної літератури. Якщо не брати до уваги розповідь Мітчелла «Годинник, який ішов назад», то це перший твір, в якому висловлюється ідея подорожі в часі і дається путівка в життя такому захоплюючого піджанру, як хронофантастіка. Ну, і Веллсу належить ідея створення технічного пристрою, за допомогою якого можна пронизувати часові пласти, він назвав її просто і нехитро – «машина часу».

Назва виявилася дуже доречною. Скільки потім було написано оповідань, повістей, романів і сценаріїв, в яких присутня така машина, змінюючи свій зовнішній вигляд і принципи пристрою і функціонування? Але у Веллса вийшло створити не просто вражаючий фантастичний роман, але ще і дуже яскраву антиутопію. Не знаю, чи заглядав хто-небудь так само далеко, як він у 802 701 рік. Я щось пригадати нічого такого не можу.

Майбутнє землян автор побачив у дуже непривабливому кольорі – людство розділене на дві біологічно різні раси – елоїв і морлоков. Перші – нащадки заможних класів, кволі і тендітні, не здатні до праці, чимось вони нагадують жителів «Дивного світу» Хакслі, але, звичайно, більш інфантильні. Другі – нащадки представників робітничого класу, у яких збереглася любов до машин і механізмів, які живуть в підземеллях. На такому підході автора до майбутнього людства явно позначилося знайомство з класової теорією Маркса, яка в ті роки була надзвичайно популярна. Але Веллс зробив свої висновки і прийшов до думки щодо радикального розмежування класів, що це привело їх до появи двох різних видів пост-хомосапіенсів.

Скепсис автора настільки сильний, що він передбачає варіант того, що один вид буде харчуватися іншим, розводячи кормову породу, як кроликів. Є в елоях, до речі, щось від кроликів і від метеликів, безтурботні і безвідповідальні істоти. Їхні почуття та інтелект спростилися до крайності. Не відрізняються інтелектуальністю і чутливістю і їх антиподи – морлоки, що виходять ночами на полювання на елоїв. До речі, одні бояться темряви, інші – світла. Так ось, в морлоках проглядаються риси вампірів – світлобоязнь, правда, вони не тільки кров п’ють, а й м’ясо їдять, але це вже нюанси.

Песимістичне бачення майбутнього людства доходить у Веллса в «Машині часу» до того, що люди перетворюються в звірів, що нагадують, до речі, кроликів. Така картина постала перед мандрівником у часі, коли він заглибився в ще більш віддалене майбутнє. Цю сцену видавець наполіг виключити з роману, щоб вже зовсім не засмучувати читачів і поберегти їхні нерви, не готові вони тоді були до такого. А ось те, що через 30 мільйонів років людей на Землі взагалі не буде, це – залишили. Напевно, редактор керувався принципом: «Краще смерть, ніж таке життя». Однак, можливо, ідея Веллса про біологічний поділ людства на різні види не така вже неможлива. Зараз, читаючи Харарі, я натрапив на його побоювання, що з ростом біологічних та інформаційних технологій, у більш заможних може з’явитися можливість фізично та інтелектуально апгрейдити своє тіло і мозок, тим самим перетворюючись не просто в окрему касту, але з часом і в окремий біологічний вид. Ось такі прогнози роблять сучасні футурологи. Чи виправдаються вони, чи ні, судити не нам, а нашим далеким нащадкам.

Герберт Веллс – Машина часу (Аудіокнига)

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *