Дельфін – Край
Закордонна музика

Дельфін – Край (Альбом)

Новий альбом Дельфіна під назвою «Край» став приводом, за яким Дельфін зібрав свою першу в історії прес-конференцію. Ця вагома подія означає, що «Край» для нього важливіше, аніж все написане раніше.

«Край» вийшов так само несподівано, як і «442» півтора роки тому. І так само, як попередній реліз, він сильно політизований. Як і 442, «Краю» передував один сингл з кліпом. Як і «442», «Край» складається з 7 треків – сильних, різких, методично підібраних, агресивно складених, механічно прочитаних. І залишитися байдужим після них означало б залишитися байдужим до самого себе.

Майже кожен з альбомів Дельфіна можна в тій чи іншій мірі розкласти на цитати. З «Краєм» це також можна було би зробити дуже легко, але виникає думка, що вони не приживуться. Для успішного впровадження в народ необхідна популярність, але сьогодні Андрій Лисіков вже зовсім не попса, ба більше, він ближче до андеграунду. «Олди» пам’ятають, але не заслуховують, а сучасні послушники умовної Біллі Айліш таку творчість не оцінять, вона складна і серйозна. Тому в 2019 фанатська база, якою володіє Дельфін, залишається урізаною.

Раніше ми слухали історії – фантастичні, захоплюючі, абстрактні, але знайомі. Це історії, розказані від імені людини, яка знаходиться на одному з тобою рівні, живе в в тому ж побуті. У тих історіях була сатира, колючий гумор, долі людей і трагедії – в них відбивалася реальність. У двох останніх альбомах Дельфін залишається тією ж людиною, але бере на себе трохи більше. І це змінює його підхід до того, як він малює реальність. Замість чорного гумору – чорна жовч, замість сатири – філософія, замість історій – дослідження суті влади (1984) і картина сучасності, в якій самогубство – звичайна справа в ранковій рутині сірого міста («ЛЕТО», «КРОШКИ»), війна – неминучість («МСКВ»), криза вже бушує (JOY STICK), а любов – єдина світла пляма (J2000.0, «ТВОИМ»), але і вона може виявитися лише світлом в кінці тунелю.

Дельфін – Край

«Край» і «442» могли б стати одним повноцінним альбомом з 14 пісень. Якщо останній відображав зовнішню політику, то «Край» присвячено внутрішнім проблемам і соціальним змінам, тому в ньому з’являються теми особистості. І тут необхідно віддати належне Дельфіну. Його тексти стилістично складні, літературно кілки і незручні для сприйняття, це його фірмовий почерк, знайомий ще з 1990-х. Ще «442» викликав питання щодо політичних поглядів Андрія Лисікова, під постами в соцмережах йшли справжні війни між прихильниками різних політичних ідей, і «Край» в цьому сенсі не поступається попереднику, хіба що діапазон менше. У ньому можна виділити окремі захоплення і ідеї, скласти по ним більш-менш неупереджену картину, але щоб не провокувати нові суперечки, цього робити не варто. Альбом сам є відмінним провокатором, пропонуючи лише критику, негатив і сірість. Він навмисно уникає позитивних пропозицій та символів, створюючи похмуру, сіру картину вже на другій пісні «ЛЕТО».

Перший трек J2000.0 оманливо годує словами-символами: «сонце», «посмішка», «зоря», «теплота землі» – щоб потім з гуркотом стукнути слухача об землю добіркою депресивних і похмурих пісень.

У JOY STICK Лисіков є дечим більшим, аніж політичним спостерігачем і поетом, він філософ, який проводить паралель між популярним жанром відеоігор і сучасним життям. Він досліджує жорстокість і приходить до висновку, що вона викликана системою і капіталізмом.

Музично новий альбом Дельфіна під назвою «Край» не дає нічого нового. Лисіков відсувається назад, в епоху до альбому «Она», який представляв собою знекровлений, висушений, гротескний пост-панк. Хоч в останніх альбомах музика і не є пріоритетом, поступаючись місцем ліриці, але вона служить місцем дії, локацією, атмосферою для існування. У ній душно і пісно, вона похмура, сіра, «країна нескінченних хмар» з грозами з електронних ефектів і синтетичними хуртовинами перешкод і сірого шуму. Лише іноді хмари розступаються, і крізь них пробивається мелодія, як в 1984 – пісні-передвіснику змін і викривачу влади.

Новий альбом Дельфіна під назвою «Край» можна просто слухати, не вбираючи сенс, але це буде мукою. 10 років тому це було можливо, лірика мала різні боки, розглядала різні варіанти, а музика могла існувати окремо. Зараз музика стала такою ж колючою і різкою, як тексти і манера їх прочитання, вона не зможе відокремитися, вона не виживе. Але разом вони утворюють невідворотну реальність, моноліт слів, звуків і смислів.

Дельфін – Край

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *