За свою літературну кар’єру Даніель Дефо створив понад п’ятсот творів, в числі яких знаходяться як короткі есе й оповідання, так і повноцінні романи. Книга, яка принесла йому світову популярність – «Пригоди Робінзона Крузо» – відома, популярна і любима досі. Вона стала першим у своєму роді твором, котрий поклав початок жанру так званої «робінзонади». Роман про протистояння людини і дикої природи, про виживання в найсуворіших умовах, одразу ж привернув увагу читачів і продовжує утримувати її до сих пір.
«Пригоди Робінзона Крузо» вперше були опубліковані в 1719-му році одночасно з другим романом про тих самих героїв. Про наявність другої книги відомо небагатьом, а тим часом вона має цікавий сюжет – Крузо вирушає в подорож по різних країнах світу, в числі яких виявляється і Росія.
Перший же твір, що описує життя Крузо на безлюдному острові, прийнято називати так само і першим справжнім романом. Вважається, що саме цим твором Дефо почав епоху інтелектуальної романної літератури.
Сюжет «Пригод Робінзона Крузо» відомий практично кожному: моряк в результаті корабельної аварії опиняється на безлюдному острові без надії на порятунок. Він вчиться виживати, знайомиться з П’ятницею, переживає нашестя племені канібалів і в кінцевому підсумку виявляється врятованим судном, яке випадково проходило повз.
Робінзон Крузо провів на своєму острові 28 років – вражаючий термін, при чому Дефо дає читачеві відчути весь масштаб пригод моряка. Втім, зробити йому це було не складно, адже Крузо мав реальний прототип – моряка Олександра Селькірка, який прожив на безлюдному острові чотири з гаком роки.
Порятунок Селькірка назвали справжнім дивом, а для Дефо його історія стала відправною точкою в створенні роману про Робінзона Крузо. Автор багато чого змінив, включаючи місце і час дії, тривалість перебування моряка на острові, а також всі ті події, які з ним відбувалися. В результаті історія Робінзона Крузо стала абсолютно самостійним твором, а реальний випадок, який стався з Селькірком зіграв роль основи – все інше було додумано Дефо.
Цікаво, що «Пригоди Робінзона Крузо», написані майже три століття тому, до цих пір залишаються актуальною, цікавою книгою. Звісно, манера Дефо виглядає трохи великоваговою, химерною, проте з урахуванням віку твору це не здається недоліком – багато сучасних авторів створюють романи, набагато важчі в сприйнятті для читача. Чого варте тільки те, що «Пригоди Робінзона Крузо» неодноразово екранізувалися – це доводить, що тема протистояння людини і природи, виживання в найтяжких умовах залишається актуальною і до цього дня.
Традиційно вважається, що «Пригоди Робінзона Крузо» – це підлітковий роман, проте перечитувати цей твір цікаво і в зрілому віці. Таким чином, ті, хто з яких-небудь причин не встиг прочитати цю книгу в шкільні роки, а також люди, охочі освіжити свої спогади про долю застряглого на безлюдному острові моряка, можуть не сумніватися в тому, що роман залишить яскраві враження і подарує гарну можливість на кілька годин зануритися в атмосферу неймовірних пригод на тлі абсолютно дикої природи.