Брати Стругацькі – Населений острів (Аудіокнига)
Аудіокниги

Брати Стругацькі – Населений острів (Аудіокнига)

Молодий хлопець, яким керують романтичні прагнення, вирушає досліджувати космос. Благо для цього не обов’язково проходити багаторічну підготовку і вступати у воєнізовану організацію. Група Вільного Пошуку схожа на атракціон для захоплених молодиків, створений дорослими дядьками надуспішного суспільства. Мовляв, нехай молодняк переказиться, наїсться космічної романтики, щоб потім перетворитися в серйозних будівельників майбутнього.

І ось Максим Каммерер бере зореліт і летить світ за очі – такий собі благородний міжзоряний конкістадор. Але біля однієї планети його корабель зазнає аварії. А потім обставини складаються так, що Максим застрягає на цій планеті – без зв’язку, зброї, припасів. Конкістадор стає Робінзоном …

Фантастичні книги зі схожою зав’язкою не піддаються підрахунку. Скільки їх було і буде! Переважна більшість пишуться лише заради демонстрації неймовірних подвигів героя – легковажні пустушки для відпочинку мізків. Але зустрічаються справжні діаманти, для авторів яких гострий сюжет – це лише привід підштовхнути читача до серйозних роздумів.

Рекламувати творчість братів Стругацьких – марна трата часу. Якщо ти народився і виріс в країні пост радянського простору і по-справжньому захоплюєшся фантастикою – пройти повз АБС можна, лише сліпим і глухим. У науковій фантастиці чимало яскравих імен, але Стругацькі – єдина по-справжньому світова величина, чиї книги відомі далеко за межами однієї шостої частини суші, що колись була єдиною країною. На творчості братів Стругацьких виросло кілька поколінь вітчизняних любителів фантастики. Їх твори – унікальний сплав цікавих ідей, яскравих думок, цікавих сюжетів, живих героїв та блискучого мови. Стругацькі – ті самі фантасти, чию творчість неможливо втиснути в прокрустове ложе жанрової літератури. Бо кращі книги АБС – справжня Література, без жодних сором’язливих застережень «фантастична».

Одне з головних достоїнств книг Стругацьких – їх актуальність. Змінюються час і декорації, але людина по суті своїй залишається незмінною. А творчість братів Стругацьких присвячено перш за все Людині. Її душі, відповідальності, вибору… Її совісті, в кінці кінців.

«Населений острів» належить до кращих книг Стругацьких. За формою, перед нами традиційний авантюрний роман. Герой-супермен опиняється на далекій планеті, переживає чимало небезпечних пригод, знайомиться з аборигенами. Але Максим Каммерер не просто шукає дорогу додому, а проходить жорстокий шлях від наївного хлопчика, який вірить всім і кожному (адже дорослі не можуть же усвідомлено брехати), до ідейного терориста, готового гнати людство до світлого майбуття залізною рукою.

Спочатку Максим намагається домовитися з аборигенами, бо вірить що розум і добро первинні, люди повинні розуміти логічні аргументи, приймаючи усвідомлені рішення на основі існуючої реальності та моральної позиції. Але поступово герой переконується, що забобони, корисливість, лінощі розуму переважають. Що мешканці Саракша в своїх вчинках мало керуються розумом, ще менше – совістю. І тоді Максим береться за зброю. Бо він краще знає, як треба жити нерозумним аборигенам. І він допоможе їм усвідомити свої помилки. Якщо знадобиться – силою… Нічого не нагадує?

А сучасники братів Стругацьких, читаючи «Населений острів», особливу увагу звертали на вежі ПБЗ – джерело особливого випромінювання, під дією якого люди втрачають можливість адекватно сприймати реальність і радісно вірять в будь-яку нісенітницю. Лише деякі з них зберігають ясну голову, розплачуючись за це жорстокої болем. Читали – і вірили: Стругацькі езоповою мовою описали сучасну дійсність, ідеологічну доктрину СРСР і дисидентський рух. Але пройшли роки, Радянського Союзу більше немає, «залізна завіса» впала і читачі побачили, що їх оточує все та ж, якщо не ще більш похмура, картина! Чи багато що змінилося? Озирніться навколо! Вежі ПБЗ як і раніше в строю, і діють вони куди ефективніше «радянських»…

Підсумок: про цю чудову книгу можна говорити довго. Про захоплюючу детективну інтригу. Про мальовничі картини роздовбаного ядерною війною світу. Про неймовірно привабливих героїв. Але навіщо? Якщо ви ще не слухали цю аудіокнигу, обов’язково заповните пробіл. А потім і «Хижі речі століття», і «Важко бути богом», і «Пікнік на узбіччі», і … і … і …. І тоді багато сьогоднішніх кумирів здадуться вам «голими королями». Тому що Стругацькі – це назавжди.

Брати Стругацькі – Населений острів (Аудіокнига)

Вам також має сподобатись...

2 коментаря

  1. Віталій says:

    Дякую ? за український переклад.
    Дякую ? за чудову емоційну озвучку.
    Отримав неймовірне задоволення від прослуховування. Слухав навіть під час пробіжки і так заслухався, що на декілька кілометрів пробіг більше ніж планував :)

  2. Михайло says:

    Круто! Дякую!!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *