В українському інтернет-просторі пройшла хвиля рейдів кіберполіції, в результаті якої кілька великих сайтів-файлообмінників, а також онлайн-сервісів по перегляду відеоконтенту оголосили про припинення своєї роботи. Серед них і популярна платформа Ex.ua. Деякі ресурси вже встигли попрощатися зі своєю аудиторією, однак, є і такі, що обіцяють українцям відновити свою активність в мережі на інших доменних адресах. Основною причиною нового сезону полювання за подібними сайтами називають порушення авторських прав і сприяння піратству, зокрема і в українській музиці. Українські автори-виконавці розповіли про своє ставлення до безкоштовного скачування музики, відеоконтенту і прокоментували питання про наявність альтернативи піратству для українського користувача.
Фронтмен поп/рок формації “Друга ріка” Валерій Харчишин вважає закриття подібних онлайн-ресурсів цілком резонним.
“Це є загальновідомою нормальною практикою, коли ресурси відстежуються і закриваються. Все, що є піратським і нелегальним. Так повинно бути, так відбувається у всьому світі і так повинно відбуватися у нас в Україні”, – коментує український музикант.
У приклад Валерій Харчишин приводить себе. Уже кілька років рок-виконавець користується тільки офіційними ресурсами і купує ліцензійну музику онлайн або на фізичних носіях. При чому як українську музику, так і закордонну.
“Я не качаю музику, “на шару”. Іноді мої діти дивилися там якісь мультфільми, але на щастя всі ці контори сьогодні закриваються. Перейдемо до офіційного, і це абсолютно нормально”, – продовжує відомий артист.
“Я думаю, що просто наш народ до цього не звик. Ми всі до того вже звикли до цієї самої “шари”, що просто не можемо підсвідомо від неї відмовитися. Але мине якийсь час і це зміниться. Адже альтернатива завжди була”, – зазначив Харчишин , перерахувавши кілька платних сервісів, якими користується для перегляду відеоконтенту.
Популярна українська співачка Настя Приходько, яка активно агітує за відмову Росії у праві прийняти участь в пісенному конкурсі Євробачення-17, зізнається, що також час від часу користувалася подібними ресурсами. Однак їх закриття вважає правильним, незважаючи навіть на те, що над альтернативою ще належить попрацювати.
“Я розумію, що чимало наших співгромадян звикли отримувати якість безкоштовно, тому що багато років музика, та українська музика зокрема, була завжди доступною, але тільки ми, музиканти, від цього страждаємо, бо це наш хліб. І виходить так, що ми його роздаємо безкоштовно …”, – міркує співачка.
“Альтернативні ресурси є, тільки хтось повинен цим займатися і бути у найпершу чергу чесним. Проте це дуже навряд чи буде найближчим часом, всі звикли красти”, – підсумувала представниця нової хвилі української музики.
Вокаліст українського рок-колективу, співак і автор текстів гурту “Гайдамаки” Олександр Ярмола, називає вимогу зважати на авторськими правами ринковим. Інакше, за словами музиканта, ринок існувати не може.
“Це не моя особиста думка, але ці ресурси потрібно закривати. Необхідно цінувати і зважати на авторськими правами, платити за кожне скачування. Так буде працювати ринок, буде жити в тому числі українська музика, це ринкове вимога”, – відповів Ярмола
При цьому музикант ділиться думкою про ситуацію на ринку української музики, яку називає катастрофічною.
“В Україні сьогодні існує маса організацій, які раз у раз наввипередки збирають авторські відрахування. Це величезний хаос, а всередині цього хаосу просто є можливість не виплачувати артистам ці самі відрахування. Це все тягнеться ще з ранніх 90-х, нічого не змінюється. Такого поняття, як “винагорода автора” в Україні взагалі немає. Саме тому нам вкрай необхідна реформа “, – продовжив Ярмола.
У приклад український музикант призводить європейські країни, в яких існує одна організація, заснована авторами. Вона контролює потоки авторських відрахувань і прозоро розподіляє їх між власниками прав на контент. Відповідно, ця організація може запропонувати споживачеві якісний і доступний альтернативний спосіб піратству, чого поки не знайти в Україні.
“Нема організації, яка буде займатися цим прозоро. Технічно збирати кошти можуть. Ті, хто цим сьогодні займається, відрахування авторам не доносять, вони деребанять їх між собою. Артист ніяк не може на це вплинути, тому українська музика занепадає”, – зазначив Ярмола.